Jan, Olga i perowskity

Jan Czochralski, wybitny polski chemik, wynalazł metodę wytwarzania monokryształów krzemu. W 1916 roku. Fotowoltaika zawdzięcza mu wiele – najwydajniejsze powszechnie uzywane panele fotowoltaiczne oparte są na monokryształach krzemu.

Ostatnio prowadzi się intensywne prace nad innymi, niż krzem, materiałami wykorzystywanymi do budowy paneli. Szuka się materiałów tańszych w pozyskaniu lub bardziej wydajnych, co na jedno wychodzi. Testuje się i wykorzystuje tellurek kadmu, CIGS (miedź, ind, gal i selen), ostatnio grafen. Grafenowi poświęcę cały wpis bo to bardzo intrygujący materiał, a Polacy od niedawna potrafią tanio go wytworzyć. Grafenowa mikroinstalacja….

Dzisiaj przeczytałem, że Olga Malinkiewicz, pracująca na Uniwersytecie w Walencji Polka (znowu nasi górą!) opracowała innowacyjną metodę pozyskiwania perowskitów. Nie wiecie co to perowskity? Ja też nie wiedziałem do dzisiaj.

Tak wygląda perowskit:

Perovskite_mineral

Upraszczając bardzo :), perowskity miały do wczoraj dwie zasadnicze cechy: mogą z powodzeniem zastąpić krzem (z bardzo dużym powodzeniem, bo warstwa perowskitu może być kilkadziesiąt razy cieńsza niż krzemu, co pozwoli napylać go na tkaniny!) oraz są bardzo, bardzo, bardzo rzadkie. Najbliższe można znaleźć w Tyrolu (w parkach narodowych, nie radzę szukać) i na Uralu (też nie radzę…). Od wczoraj wiemy że ta druga cecha jest nieaktualna. Innowacyjna metoda pani Olgi to tania metoda, tańsza niż otrzymywanie kryształów krzemu.

Wiemy, że pani Olga umie tanio wytwarzać perowskity. Nie wiemy jeszcze kiedy rewolucja perowskitowa nastąpi, ale nastąpi na pewno. I znowu Polska rewolucja w technice. Trzymamy kciuki za perowskity i panią Olgę, my czyli Naatu i prosumenci.

naatu.pl

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s