Jaskółki magazynów

W ostatnich dniach przyleciało sporo jaskółek. Na razie wirtualnych.

Prawdę mówiąc pliszka czy kopciuszek wcześniej zapowiadają wiosnę niż jaskółka. Ale wirtualne jaskółki zapowiadają coraz większe zainteresowanie magazynowaniem energii. Jak pewnie doskonale wiecie (teraz każdy wie wszystko, zwłaszcza uzbrojony w zewnętrzną pamięć wiki), produkując prąd z paneli słonecznych (fotowoltaicznych) w okresie wiosenno-letnio-jesiennym mamy spore nadwyżki. Można je sprzedać jak się mieszka w kraju… No cóż, powiedzmy bardziej wyedukowanym… Albo z mniej zajętymi rządzącymi…(no szukam jakichś eufemizmów, żeby nikogo nie obrazić). No jak się mieszka w takich Niemczech na przykład, można nadwyżkę sprzedać z zyskiem Państwu (przez duże P, jak najbardziej). U nas jeszcze nie… Można sprzedać, ale zapłacą Ci mniej niż Ty prosumenci drogi, za prąd, który od państwa kupujesz. Czyli robią Cię w … jaskółkę.

Najlepiej więc ten prąd, tę nadwyżkę jakoś zmagazynować. Co nie jest takie proste, bo np. panele fotowoltaiczne co i rusz tanieją i są coraz lepsze, a takie akumulatory wcale nie. No ale globalnie temat magazynowania i temat fotowoltaiki mają się ku sobie.

Teraz cytat sprzed tygodnia: „PowerOne – amerykański potentat w produkcji inwerterów fotowoltaicznych zapowiedział, że skupi się na konfiguracji swoich inwerterów z technologią magazynowania energii, określając ją jako następny krok w rozwoju rynku fotowoltaicznego”. To jedna jaskółka, dwie następne to dopłaty na zakup i montaż magazynów energii w Niemczech (jakiś czas temu) i w Japonii (wiadomość z ostatnich kilku dni).

Czyli magazynowanie coraz częściej jest wspierane przez „dorosłe” państwa. Dlaczego? O tym napiszę niedługo, a teraz życzę dobrej nocy i pojemnych magazynów.

http://www.naatu.pl

Advertisements

One thought on “Jaskółki magazynów

  1. Prosument Polski to też piękny i na razie rzadki ptak :)) Jego miejscem lęgowym jest mikroinstalacja w krainie OZE :)))

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s